BV Real - realitná kancelária

Realitná únia
0918 47 21 84
0905 83 41 98
BV real

Môžete využiť naše viac ako 9 ročné skúsenosti - predaj, kúpa a prenájom byty, domy a pozemky. 

BV REAL realitná kancelária - Overené reality, Kompletné služby na jednom mieste. V našej ponuke nájdete na predaj, prenájom, kúpu byty, domy a pozemky. Najväčší záber pôsobenia je v okrese Prievidza, postupne sa rozširujeme aj v okresoch Partizánske, Topoľčany, Žiar nad Hronom.

Nové ! Španielsko Benidorm komplexný rezort Sierra Cortina pri pláži Costa Blanca.

Stačí si len pozrieť, vybrať a zavolať.

Reality - úložisko peňazí


Časy nadpriemerných zárobkov sú preč, reality ochránia pred infláciou

Kúpiť si niekoľko bytov, prenajímať ich, splácať z nich prípadnú hypotéku a k tomu si slušne žiť. Alebo ich po pár rokoch s nemalým ziskom predať. Obrázok z čias nedávno minulých odviala kríza. Investície do nehnuteľností už nepredstavujú zlatú baňu. Ceny od vrcholu v roku 2008 poklesli v priemere o pätinu, sumy pýtané za prenájom nerástli. Trh sa otočil. A nemálo jednotlivcov, ktorí na rozbehnutý vlak naskočili tesne pred jeho zastávkou, sa popálilo. Banky tak museli riešiť ľudí, ktorým neostávalo iné ako predať prenajímaný byt, pretože im nezarábal na každomesačnú splátku úveru. Medzi žiadateľmi o hypotéku sa v súčasnosti častejšie stretávajú s klientmi, ktorí si peniaze pýtajú na zabezpečenie vlastného bývania.

Ako pre koho

Kríza a s ňou spojená neistota však na trh realitných investícií priviala iný segment. Boháčov, ktorí hľadajú spôsob, ako úspory ochrániť aspoň pred rastúcimi cenami. O ich vstupe na trh s nehnuteľnosťami hovoria štatistické dáta, ktoré zverejňuje Národná banka Slovenska v spolupráci s Národnou asociáciou realitných kancelárií Slovenska. Kým priemerné ceny nehnuteľností v krajine v minulom roku klesli o zhruba tri percentá, veľké, päťizbové byty či priestrannejšie vily prepad cien nepocítili. Dokonca sa v posledných troch vlaňajších mesiacoch ich cenovky oproti predchádzajúcemu kvartálu zdvihli. Pri veľkých bytoch len nepatrne, o 1,5 percenta. Pri vilách bol rast citeľnejší, prevýšil za toto obdobie sedem percent. Začal sa tiež skôr, už v druhom štvrťroku, kým päťizbové byty odštartovali zdražovanie až od tretieho kvartálu 2011.

"Aj keď relatívne malá váha ponúk päťizbových bytov a priestranných víl ovplyvňuje celkovú priemernú cenu nehnuteľností na bývanie len minimálne, opakovaný a zrýchlený rast priemerných cien týchto väčších nehnuteľností na bývanie môže byť signálom zvyšovania záujmu jednotlivcov o aktuálne investovanie voľných finančných prostriedkov do nehnuteľnosti," skonštatovali v analýze cien nehnuteľností za záver minulého roka ekonómovia centrálnej banky. Dom a vily v popradskom regióne napríklad potiahli v závere roka nahor priemerné cenovky v Prešovskom kraji, a to o desať eur na štvorcový meter v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom.

Základné pravidlá

Kto nepatrí do skupiny klientov privátneho bankovníctva - investujúcich voľné peniaze do haciend -, by si mal kúpu nehnuteľnosti ako investície dobre rozmyslieť. Základné rady realitných maklérov aj ekonómov sledujúcich trh nabádajú kúpiť skôr menší byt v dobrej lokalite. Ideálny by bol v blízkosti vysokej školy či bizniscentra, pretože podnájom často hľadajú študenti bez internátu a ľudia prichádzajúci za prácou.

Základné čísla môžu na prvý pohľad vyzerať lákavo. Priemerný nájom za dvojizbový byt sa v Bratislave hýbe okolo šesť stoviek eur mesačne. Pri priemernej cene takéhoto bytu by bola návratnosť za 14 rokov, a teda priemerný ročný výnos by mohol presahovať sedem percent. Termínované vklady v bankových domoch sa aktuálne nachádzajú zhruba na polovici.

Kým v banke má však klient výnos istý bez akejkoľvek ďalšej námahy, pri investovaní do nehnuteľnosti sa treba pripraviť na rozličné problémy. Podnájomníci, ktorí neplatia načas alebo sa často striedajú, nie sú ničím výnimočným. V prestávkach majiteľ bytu musí riešiť výpadky príjmu či nehnuteľnosť po bývalých nájomníkoch dať opäť do poriadku. Zabúdať netreba ani na povinnosť registrovať sa na daňovom úrade a zo zárobku odviesť daň štátu. Tú však platí aj klient s termínovaným vkladom.

Bez straty

Hoci investícia do nehnuteľnosti v tomto období neprinesie výnimočný zárobok, platí, že pomôže uchovať hodnotu peňazí. Ceny na realitnom trhu by síce mohli ešte tento rok nepatrne poklesnúť, výraznejší pohyb sa však neočakáva. V prípade druhej vlny krízy by zlacnenie nemalo dosiahnuť úrovne prvej vlny.

"Jedno- až dvojizbový byt v blízkosti administratívneho centra sa prenajme bez väčších problémov a neskôr sa dá po pár rokoch bez straty predať," skonštatovala vlani pre TREND šéfka realitnej kancelárie Bond Reality Daniela Danihel Rážová. Uchovať hodnotu by si do budúcnosti mali aj pozemky. Za zaujímavú investíciu považuje analytik UniCredit Bank Dávid Dereník poľnohospodársku pôdu, ktorá je dlhodobo podhodnotená. Pozemky však na rozdiel od bytu nedokážu generovať aj mesačný príjem a majiteľ si investíciu "vyberie" až pri neskoršom predaji.[Trend; 20/2012; 24/05/2012; s.: 23; Jana Hambálková ; Zaradenie: Trend top v stavebníctve a realitách] 

Maklér mesiaca 5/2018
Langsfeldová Iveta
Langsfeldová Iveta 0917 740 063, 0905 834 198
Novinky a aktuality
Exekúcia z pohľadu veriteľa Exekúcia z pohľadu veriteľa Kedy a ako možno na niekoho podať návrh na exekúciu Už sme...
Dražba Exekúcia a dražba predajom nehnuteľnosti V predchádzajúcom článku sme si povedali...
Kedy nám hrozí exekúcia a čo robiť keď už je neskoro Kedy nám hrozí exekúcia a čo robiť keď už je neskoro V súčasnosti na Slovensku neexistuje...
Platnosť diaľničných známok už len do 31.1.2018 Ročné diaľničné známky platné už len do 31.1.2018 Ak využívate diaľnice a rýchlostné cesty,...
Letecká doprava Alicante   Letecká doprava Alicante   K našej ponuke kúpy nehnuteľnosti v Španielsku...
BV real

Ďakujeme Vám za návštevu našej realitnej kancelárie. 

 

Novinky v našej ponuke do vášho emailu  Mám záujem.