BV Real - realitná kancelária

Realitná únia
0918 47 21 84
0905 83 41 98
BV real

BVREAL realitná kancelária - reality Prievidza predaj, kúpa a prenájom byty, rodinné domy a pozemky. 

Kompletné služby na jednom mieste. V našej ponuke nájdete na predaj, prenájom, kúpu byty, rodinné domy a pozemky. Najväčší záber pôsobenia je v okrese Prievidza, postupne sa rozširujeme aj v okresoch Partizánske, Topoľčany, Žiar nad Hronom.

Nehnuteľnosti Španielsko Benidorm komplexný rezort Sierra Cortina pri pláži Costa Blanca.

Turecko, Antalya, Alanya, turecká riviéra, slnečné pláže - domy, byty, apartmány.

Opraviť byt pred predajom? Chyby vás môžu pripraviť o státisíce

Opravy a rekonštrukcie pred predajom nehnuteľnosti sa oplatí dôkladne premyslieť a prípadne konzultovať s odborníkmi. Zďaleka totiž neplatí tvrdenie, že rekonštruovať byt či dom, keď ho predávate, sa neoplatí. Vyplýva to z dlhodobých skúseností tuzemských aj zahraničných realitných maklérov.

Situácia totiž nie je pri všetkých predajoch nehnuteľností jednoznačná. "Jednoduché úlohy ako maľovanie, natieranie okien či radiátorov alebo odvoz sute z predávaného pozemku, môžu majiteľom v konečnom zúčtovaní priniesť aj státisíce," upozorňujú napríklad realitní makléri.

Príkladov, kedy rekonštrukcia pôvodným majiteľom vylepší predajnú cenu, možno podľa nich vymenovať množstvo, rovnako je ale možné popísať veľa opačných prípadov. Je preto potrebné vždy zvážiť, nakoľko sa rekonštrukcia podpíše na výslednej cene nehnuteľnosti.

Čo je nutné mať vždy opravené?

Rekonštrukcia sa pôvodnému majiteľovi nehnuteľnosti vyplatí podľa špecialistov len v prípade, že je lacná a nehnuteľnosť s ňou nestratí konkurenčnú výhodu na trhu. Rekonštrukcia tak má zmysel jedine vtedy, keď trhová cena bytu či domu zostane aj po oprave nízka.

Tri štvrtiny Slovákov vlastnia nehnuteľnosť

"Napríklad domčeku, ktorého cena by mohla byť okolo milióna korún, výrazne uškodí pohľad na strechu v dezolátnom stave. Záujemca príde spoločne s maklérom a hneď vidí páku, ako ísť s cenou o osem až desať tisíc eur dole. Potom sa zameria na zlú vodu, zlé kúrenie a skončí na cene mínus 400-tisíc od pôvodnej vízie," upozorňuje na problémové veci, ktoré treba mať pri nehnuteľnosti pred predajom v poriadku, Miroslav Jonáš z realitnej kancelárie M&M Reality.

Tieto podstatné faktory totiž vždy významne ovplyvňujú konečnú cenu obchodu. A práve v takýchto prípadoch sa podľa Jonáša oplatí zrenovovať aspoň to, čo je zvonku a na prvý pohľad viditeľné.

"Strechu svojpomocne alebo s minimálnymi výdavkami je potrebné aspoň preložiť. Zato nové stropné dosky či grécky stĺp uprostred panelákovej obývačky vskutku nikto neocení," poznamenáva maklér. A naozaj najhorším riešením je podľa neho napríklad kompletné prebudovanie kuchyne či bytového jadra, zvlášť potom s výraznými obkladmi.

Podľa odborníkov tak pred predajom nemusíte často ani vynakladať žiadne vysoké výdavky, aby ste zaujali potenciálneho kupca. Obvykle záleží na detailoch, ktoré vás ani nič nestoja. A predovšetkým potom aj na nízkej cene, ktorá kupcov priťahuje automaticky sama.

Kríza škrtí nehnuteľnosti. Ich ceny zníži aj tento rok

Namiesto rozsiahlej rekonštrukcie je zvyčajne oveľa lepšia obyčajná starostlivosť o vzhľad domu. Vyplatí sa tak napríklad starať o záhradu a strechu. Stačí pritom aspoň raz za čas pokosiť trávnik, vyčistiť odkvapy či dokonca len vyvetrať.

Ľudia sa však podľa Jonáša chcú nehnuteľnosti zbaviť, prestanú sa o ňu starať a všetko zarastá, do domu sa vkráda zatuchnutosť. "U starších priestorov, keď sa nepoužívajú a napríklad cez zimu je menej prehliadok, je to bez vetrania veľmi poznať, keď maklér s návštevou otvorí dvere. Na jednej schôdzke sme tiež v dome našli bezdomovcov, takže z kúpy zišlo. Na prvý pohľad ide o logické veci, ale predávajúcim stále nedochádzajú," dodáva Jonáš.

V zásade je tak podľa maklérov vždy nutné pred predajom udržiavať nehnuteľnosť v obytnom stave a neprestať sa o ňu ani o pozemok okolo nej starať.

[aktualne.sk; 20/05/2012; Aktuálně.cz ; Zaradenie: Ekonomika] 

Maklér mesiaca 4/2022
Besedová Veronika
Besedová Veronika 0918 263 511, 0905 834 198
Zoznam
nehnuteľností
Novinky a aktuality
Odhad ceny nehnuteľnosti Odhad ceny nehnuteľnosti
Montovaný dom Montovaný dom – predsudky a skutočnosť. Naozaj môže konkurovať klasike?   Otázka domu...
Opraviť byt pred predajom? Opraviť byt pred predajom? Chyby vás môžu pripraviť o státisíce Opravy a rekonštrukcie...
Stanovenie ceny nehnuteľnosti Stanovenie ceny nehnuteľnosti Čo ovplyvňuje cenu ? Určenie ceny...
Energetický certifikát Pozor na energetický certifikát budovy Od 01.01.2013 musia...
BV real

Vymeň byt za dom - Nikdy nebola ľahšia cesta k NOVÉMU DOMU ako je tomu teraz

Viac info